Sicílie z dronu a unikátní tipy na super jídlo

Typická sicilská snídaně Granita
s brioškou

Ciao a tutti! V září 2022 jsme letěli na dovolenou na Sicílii přímým letem z Prahy do Catanie s Wizzair a celý týden byl naprosto famózní. Kdo miluje skvělé jídlo, pití a památky, tak určitě už tuší. Ubytování jsme si zajistili na doporučení v letovisku Aci Trezza a nemělo to chybu. Pronajali jsme si apartmán, jen pár kroků od moře. Náš kamarád, který se na Sicílii narodil, nás ihned nasměroval druhý den ráno do místní kavárny Gran Café Solaire na pravou sicilskou snídani, granitu s brioškou. Granita je ochucený drcený led, takový sorbet, který má nespočet příchutí. My jsme si oblíbili citronovou, jahodovou, mandlovou, pistáciovou a fíkovou. Je to velmi lehká a především osvěžující snídaně, která vás rychle probere. Samozřejmě caffè (čti espresso) nesmí chybět. Když si na Sicílii nebo kdekoliv v Itálii objednáváte kávu, vždy říkejte caffè.

Dron: sopečné krátery v okolí Etny

Dovolená na Sicílii přímo vybízí k cestování a poznávání nových míst, tak náš první výlet byla jasná volba, vzhůru na Etnu. V základní stanici je již poměrně chladno a na vrcholu ještě více, tak je na místě se dobře obléci: s sebou bundu, která neprofoukne, dlouhé kalhoty, pevné boty, čepici, rukavice a sluneční brýle. Aktuální informace k lanovce, trasám na vrchol a celému Parco dell‘ Etna najdete zde: https://www.funiviaetna.com/ a také tady: https://www.unescoparcoetna.it/en/.

Rybí speciality v centru Catanie


Večeře s několika sicilskými přáteli přímo v historickém centru Catánie v restauraci Scirocco byl krásný zážitek. Přes den je zde rybí trh a i večer se zde připravují neskutečné pochoutky. Objednáte si u okénka, kde nahlásíte svoje jméno a jakmile je vaše večeře připravená, tak přichází číšník a vyvolává velmi hlasitě Vaše jméno. Takže na celé kolo se najednou začalo ozývat: „Marketaaa, Marketaaa“. Máme i video, to se fakt zasmějete, tak to někdy později přidám na instagram. Bylo to super a moc vtipné. Zde přikládám odkaz na naši restauraci a neváhejte ji navštívit: http://www.sciroccolab.com/. Po této super večeři jsme se procházeli noční Catánií, poseděli na náměstí, kde místní pijou o půlnoci ještě kávu a jiné drinky a život utichá až v hlubokých pozdních hodinách. Ehm, tak přizpůsobili jsme se našemu sicilskému kolektivu.


Dalším výletem byla návštěva městečka Taormina, které je velmi kouzelné. Zaparkovali jsme na parkovišti v zatáčce cca 500 metrů před hlavní branou za pár EUR. Celé městečko je plné obchůdků, kaváren, krásných zákoutí a výhledů do okolí. Při procházce městem jsme si dali fresh juice z granátových jablek a pak mangové nanuky, které si vybíráte přímo ze skleněné vitríny před vámi. Milujeme ochutnávate místní speciality. Jednou známou atrakcí je návštěva řeckého divadla, vstupenky on-line si můžete pořídit přímo zde: https://aditusculture.com/biglietti/sicilia/taormina/teatro-antico-di-taormina

Borgo Savoca


Z Taorminy jsme se vydali dál podél pobřeží do městečka Savoca, kde Francis Ford Coppola natáčel film Kmotr. Má to svoje kouzlo. V baru Vitelli na zahrádce jsme si dali malé občerstvení a prohlédli uvnitř krásné fotografie z natáčení. Úplně se tam zastavíte a přemýšlíte, až vám běhá husina. Vedle baru je obchůdek se suvenýry, kde si můžete zakoupit například trička s hláškami z Kmotra. Před barem stojí miniauto, které je pro 2 osoby a projede s Vámi část městečka, za 6 EUR i s 20 minutovou zastávkou na focení a prohlídku okolí kostela Lucia.

Siracusa

Nezapomněli jsme navštívit také historické Siracusa, kde jsme dostali pokutu za parkování na ulici (my jsme experti na ty pokuty, příště povyprávím o pokutách v Americe, to se pobavíte), ale zase máme krásné fotky z našeho dronu. Něco za něco 🙂

Během našeho týdenního pobytu jsme navštívili několik skvělých místních restaurací s vynikajícími mořskými plody, jednou z nich je La Curvahttps://ristorantelacurvacapomulini.it/. Dále vyhlášenou pizzerii Scorzonera pod Etnou – https://www.scorzonera.net/. Bezva restaurace a také noční bar v letovisku Aci Trezza je Go Go 43 bar na Via Provinciale. Kdo se chce večer pobavit a jít za „písničkou“ tak tady je na správné adrese.

Aci Trezza a pohled na Etnu z dronu

Na Sicílii se v roce 2023 vrátíme, máme zde přátele a také nás čeká pracovní cesta. Během naší dovolené jsem prošla pár zajímavých ubytování u místních, mám super tipy, kde bydlet pod Etnou, a také krásné hotely na pobřeží. Vše bude k dispozici na našich stránkách. Rádi vám zprostředkujeme na Sicílii ubytování a třeba i zařídíme místního průvodce, poradíme, kde si půjčit loď a mnohem víc. Náš místní kamarád Sicilián nám ušetřil hodně času a měli jsme díky němu všechno z první ruky. Až budete poptávat dovolenou na Sicílii, tak mi napište na market@cestofka.cz a podíváme se společně na to, abyste si ji užili tak krásně jako my.

Autor a foto: Markéta Škopková

Share your thoughts