Cestování a doba covidová. Slunce a refresh jsou boží!

Vyrazit za sluníčkem k moři nebo radši zůstat doma? Otázka, kterou si pokládá většina z nás. My jsme se po 14 měsících co je koronavirus mezi námi, rozhodli vyrazit k moři. Je konec dubna 2021, zvolili Egypt, oblast Marsa Alam, protože máme rádi podmořský svět, potápění a šnorchlování. Vybrali jsme hotel Iberotel Costa Mares 5* v krásné zátoce Marsa Mubarak, která je známá tím, že zde můžete vidět téměř každý den dugongy neboli mořské krávy.

Hotel Iberotel Costa Mares 5*

Společně se zájezdem jsme zakoupili pojištění vztahující se na Covid, které kryje náklady v případě, že bychom museli zůstali v destinaci, pokud bychom se nakazili, což se nestalo. Doporučujeme zakoupit vždy pojištění s maximálním krytím, které cestovní kanceláře nabízejí, člověk nikdy neví, co se může přihodit. Rovnou při rezervaci zájezdu jsme také zakoupili PCR testy, které cestovní kancelář prodává za zvýhodněnou cenu pro své klienty a to 990 Kč/osoba/test. Dva dny před odletem jsme se objednali na PCR test a vyrazili k letišti Václava Havla v Praze, kde se vedle GO parkingu nachází testovací centrum s parkovištěm pro 40 aut. Byli jsme objednáni na určitou hodinu, tudíž celé testování dvou osob trvalo asi 5 minut. Předložíte OP nebo pas, sdělíte email pro výsledky a zda odlétáte nebo přilétáte a do jaké destinace. V našem případě Egypt, tak nám bylo sděleno, že výsledky testu musíme mít vytištěné s sebou (do některých zemí stačí mít výsledky v telefonu), tisk tohoto dokumentu je možný také zdarma na místě přímo v testovacím centru. Zdravotník nám odebral vzorek ze slin, výtěr probíhá pouze ze zadní části tváře a trvá pár sekund. Za 1 hod a 20 min. přišly na email výsledky, že jsme negativní, a také potvrzení, které se jmenuje: „Lékařské potvrzení o výsledku testu RT_PCR na průkaz Sars-nCoV-2 k doložení při překročení hranic České republiky“, které jsme si doma vytiskli.

Záliv Marsa Mubarak

Vstupní podmínky a cestovní restrikce letecké společnosti Smart Wings najdete přímo zde: https://www.smartwings.com/vstupni-podminky-a-cestovni-restrikce. Dokument o negativním výsledku po Vás požaduje již pracovník na letišti na odbavení/check in. Jakmile vstoupíte do prostoru letiště, musíte mít nasazený respirátor třídy FFP2, v letadle jej můžete sundat pouze na dobu nezbytnou, pokud budete jíst či pít.V letadle Vám palubní průvodčí rozdá příletové karty, které musíte vyplnit a odevzdávají se poté na pasové kontrole. Dostanete k vyplnění také tzv. Declaration form, kde potvrzujete, že nemáte příznaky covid onemocnění a napíšete tam také, jakou jinou zemi jste navštívili během posledních 14 dní. Declaration form odevzdáváte přímo při výstupu z letadla zaměstnanci letiště.

Hotelový pokoj Iberotel Costa Mares 5*

Při vstupu do letištního prostoru v Marsa Alam procházíte rámem, kde se na vteřinu zastavíte a automaticky je vám změřena teplota a poté pokračujete na pasovou kontrolu, kde odevzdáváte příletovou kartu, kterou jste obdrželi v letadle. My jsme víza tentokrát do Egypta neplatili, do konce dubna byla pro všechny zdarma. Víza do Egypta stojí 25-28 USD podle toho u jaké cestovní kanceláře si kupujete zájezd.

Hotelový resort Iberotel Costa Mares*

Po opuštění prostoru letiště na nás čekal autobus, každý jsme měli dvojsedačku pro sebe. Po příjezdu na hotel nám již znovu teplota měřena nebyla, avšak hotel disponuje tímto měřícím zařízením, které je umístěné v recepci. Personál hotelu nosí roušky, někteří také štíty především v recepci. Pokud budete nosit roušku v uzavřených prostorách anebo i venku je zcela na Vašem rozhodnutí. Hotel tato doporučení má na svých nástěnkách napsané. V celém areálu hotelu jsou k dispozici dezinfekce. V hotelu probíhá stravování formou all inclusive a jídlo si v tomto hotelu můžete nabírat sami. Jsou zde k dispozici igelitové rukavice a na zemi nalepené značky s doporučenými rozestupy. Personál chodí na testování, viděli jsme večer dlouhou frontu zaměstnanců u hotelové kliniky. Během pobytu probíhá příležitostné měření teploty. Nás měřili, když jsme šli do a la carte restaurace anebo na snídani.

Plážový bar all inclusive

4 dny před odletem nám poslal delegát zprávu na whatsapp, v kolik hodin a kde proběhne testování před zpátečním odletem do ČR. Bylo to následující den. Dostavili jsme se v domluvený čas na recepci, kam přijel místní zdravotník a provedl PCR test výtěrem z nosohltanu. Výsledky testů jsou známé za 48 hodin. Pokud jste pozitivní, přijde Vám sms zpráva a hotel Vás umístí do pokojů, které jsou pro tyto případy vyhrazené. Za 3 dny se provádí další testování, pokud budete negativní, můžete odletět domů, pokud budete nadále pozitivní, další testování probíhá opět za 3 dny. V případě pozitivního výsledku je zakázáno vycházet kamkoliv do areálu hotelu. Hotelový personál Vám nosí pravidelně jídlo a pití. Případnou pozitivitu a další náklady na prodloužení pobytu řešíte přímo s Vaší pojišťovnou u které máte zakoupené pojištění. Negativní výsledky dostanete vytištěné při zpáteční cestě na letiště v autobuse od místního delegáta. Musíte si také sami vyplnit na webových stránkách https://plf.uzis.cz příjezdový formulář do ČR, jakmile jej vyplněný odešlete, zobrazí se Vám na mobilu QR kód, udělejte si otisk obrazovky, to naprosto stačí. Ukazujete jej při odbavení na letišti. Tento QR kód Vám přijde také do emailu. Na letišti v Egyptě probíhá opět několik pečlivých bezpečnostních kontrol. Po návratu do ČR platí v současné době 5denní karanténa, tzv. samo izolace a poté jdete opět na PCR test. Egypt je momentálně stále ve tmavě červené barvě. PCR testy jsme měli po 5 dnech opět negativní. Dovolenou jsme si krásně užili a testování nás nijak neomezovalo. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, ráda Vám je zodpovím, napište mi na market@cestofka.cz.

Autor a foto: Markéta Škopková