Co se nám vybaví, když se řekne dovolená v Egyptě?

Návštěva pyramid v Gíze

Především krásné Rudé moře, šnorchlování, potápění, památky, golf a v neposlední řadě také hotely se službami all inclusive a velkými aquaparky. Pokud si však chcete užít romantickou dovolenou v páru, rozhodně pro vás máme zaručeně pár skvělých tipů na menší hotely. Egypt jsme navštívili nesčetněkrát, zažili spoustu dobrodružství a viděli desítky různých hotelů, tudíž vám velmi rádi doporučíme hotel, který bude splňovat požadavky vaší dovolené.

 

Barevný podmořský svět

Můžeme si jej rozdělit na tři dovolenkové oblasti: Hurghada, Marsa Alam a Sharm El Sheikh.  Ideální podmínky pro šnorchlování a potápění přímo u hotelů se nacházejí v oblastech Marsa Alam a Sharm El Sheikh. V těchto oblastech se do moře vstupuje většinou z mola, jelikož je zde korálové podloží vidět již od břehu. Místy najdete i písčité cestičky směrem k otevřenému moři vedoucí přímo od pláže, doporučujeme všem turistům boty do vody. Každý hotel má svoje potápěčské centrum, kde si můžete domluvit ponory podle vašich zkušeností.


Mořská želva

Mezi nejznámější potápěčské lokality v oblasti Marsa Alam patří 2 ostrovy nedaleko sebe a to Zabargad a Rocky Island, dále pak útes Elphinstone, útes Shaab Samadai neboli Dolphin house, kde lze spatřit delfíny, útes Fury Shoal, kde kromě podmořského života jsou k vidění i vraky lodí, na šnorchlování je ideální to zátoka Abu Dabbab s želvami a kdo bude mít štěstí, může zde spatřit i dugonga neboli mořskou krávu. Míst na potápění a šnorchlování je zde opravdu velké množství a rádi ve vašem hotelu poradí, kde je v blízkosti pro vás ta nejlepší lokalita.


Chrám Abu Simbel

Kdo má raději památky může vyrazit na výlety například do Luxoru, kde stojí za to vidět Memnónovy kolosy, Údolí králů s Tutanchamonovou hrobkou či chrám královny Hatšepsut. Dalším zajímavým místem je Asuán a chrám Abu Simbel, nedokončený Obelisk královny Hatšepsut, chrám Philae nebo chrám Horus v Edfu. Koho lákají výlety do pouště, tak může vyrazit na na Jeep Safari, s tímto výletem je spojená návštěva beduínské vesnice, jízda na velbloudech, čtyřkolkách, pozorování západu sluníčka, večeře s místním folklórním představením. Kdo se vydá na čtyřkolky, tak doporučujeme rozhodně sportovní obuv, šátek na hlavu, protože písek máte všude a sluneční brýle.


K vyhlášeným potápěčským lokalitám v oblasti Sharm El Sheikh patří mořská část národního parku Ras Mohamed, který se nachází v jižním části Sinajského poloostrova, dále Tiranské ostrovy, magická Blue Hole anebo Canyon. Pokud byste raději za památkami, tak se můžete vypravit na výlet ke klášteru Sv. Kateřiny, který se nachází v údolí na severním úpatí Mojžíšovy hory v místě, kde podle Bible spatřil Mojžíš hořící keř. Jedná se o ortodoxní řecký klášter a patří k nejstarším křesťanským klášterům na světě. V klášteře dodnes žijí mniši.


Celoroční sluníčko

A nakonec oblast Hurghada. Pokud byste v této oblasti chtěli šnorchlovat či se potápět, tak nejlepší je to v oblasti Makadi Bay nebo pak vyrazit kousek dále na moře. Hurghada nám nabízí další zajímavé výlety. Jedním z nejoblíbenějších je lodní výlet na soukromou pláž Mahmya. Cesta na ostrov trvá asi hodinku plavby z mariny. Po příjezdu na Mahmyu si můžete jen tak odpočívat na krásné pláži, která vypadá stejně jako někde v Karibiku nebo si zapůjčíte šnorchlovací výbavu a vyrazíte objevovat podmořský svět. V ceně výletu je také oběd a v odpoledních hodinách návrat zpět do přístavu. Kdo má čas, tak určitě doporučujeme si projít marinu v Hurghadě. Je to moc příjemná promenáda se spoustou restaurací a kaváren. Marina je plná krásných lodí, tak je na co koukat.


Sfinga a pyramidy v Gíze

Ještě jsme se nezmínili o pyramidách v Gíze, tak ano, i na pyramidy se pořádají výlety. Celodenní výlet se dá absolvovat jak autobusem, tak letecky z Hurghady. Během výletu navštívíte pyramidy, Sfingu, Egyptské národní muzem (opravdu stojí za to ho vidět) a pokud vyzbyde čas, tak ještě dílnu papyrusu či místní parfumerii. Nyní se staví nové obří muzeum v blízkosti pyramid. Dále můžete s dětmi navštívit například delfíní show, ponorku nebo se plavit na lodi s proskleným dnem a pozorovat podmořský svět.Když budete cestovat do Egypta, podívejte se do svého pasu, platnost musí být ještě 6 měsíců po návratu zpět do ČR. Při vstupu do Egypta je vyžadováno vízum, koupíte si jej na letišti v Egyptě ve vaší cílové destinaci a stojí 25 USD. Přes cestovní kanceláře 27-28 USD. Kdo si chce zakoupit vízum již při koupi zájezdu v ČR, tak je to možné u některých cestovních kanceláří za 800 Kč na osobu.  

Autor: Markéta Škopková